Perspecto

     Znakiem rozpoznawczym Perspecto jest niespotykana swoboda i lekkość w łączeniu odległych nurtów muzycznych. W spójnych, rockowych kompozycjach zespołu słychać echa muzyki eksperymentalnej, psychodeli, alternatywy, punka, hardcoru, a nawet jazzu. Skład tworzą czterej przyjaciele: Szymon Borowski (gitara, Gdańsk), Łukasz Hajduk (perkusja, Wrocław), Szymon Kowalski (gitara/wokal, Warszawa) oraz Bartosz Pakulski (bas, Sopot). Mimo iż są rozrzuceni po całej Polsce, przyznają zgodnie, że zespół pochodzi z Grudziądza  - ich rodzinnego miasta, w którym do dziś spotykają się i tworzą materiał.

     Początki zespołu sięgają 2005 roku. Grupa po trzech latach działalności na koncie miała już dwa dema oraz zarejestrowane i wydane własnym sumptem LP pt. „Unisono Dissonance”. To ostatnie zostało zauważone między innymi przez Piotra Stelmacha, dzięki czemu Perspecto można usłyszeć na antenie radiowej Trójki, a także na jej składankach. W 2009 roku zespół wydał „Climax EP”, składające się z czterech żywiołowych utworów zarejestrowanych pod czujnym okiem braci Kapsa (Conteporary Noise Sextet, Something Like Elvis).

    Rok 2012 był dla Perspecto szczególny i przełomowy. Stało się tak za sprawą premiery albumu pt. „Cut the Riddle”, będącego owocem ponad dwóch lat komponowania, nagrywania i realizacji. Za brzmienie utworów odpowiadają znani na polskim rynku muzycznym Piotr Gruenpeter (produkcja) oraz Grzegorz Sawa-Borysławski (mastering). Pierwsze wydanie miało charakter kolekcjonerski i ukazało się na kasecie magnetofonowej w ilości 60 egzemplarzy.

     W 2013 roku zespół wydał singiel zatytułowany „DC / True Intentions” oraz wznowił nakład „Cut the Riddle” – tym razem na płycie CD. To właśnie utwory z tych wydawnictw można usłyszeć na koncertach, choć odwołań do starszych kompozycji z bogatego dorobku grypy nie brakuje.

     Nagrań Perspecto można posłuchać online na stronie http://perspecto.bandcamp.com, a wszystkie dotychczasowe wydawnictwa legalnie i za darmo pobrać z http://mediafire.com/perspecto.

Pozostałe linki:
http://www.facebook.com/perspecto
https://soundcloud.com/perspecto/sets/

Więcej w tej kategorii: « The Esthetics BOROWSKI/ MIEGOŃ »